Bardzo istotną częścią treningu jest regeneracja, ponieważ zwiększa ona wydajność treningów oraz zmniejsza ryzyko kontuzji.
Rolowanie jest formą autoregeneracji i ma bardzo duży wpływ na układ mięśniowo powięziowy powodując rozluźnienie oraz redukcję nadmiernego napięcia, gdzie rozluźniamy je używając specjalnych rollerów.
Jakie są zalety rolowania?
- uelastycznia powięzi oraz mięśnie
- zwiększenie uwodnienia tkanek
- redukcja bólu mięśni i stawów
- ujędrnianie skóry
- redukcja cellulitu
- lepsza regeneracja po treningu
- ochrona przed kontuzją
- poprawa samopoczucia
Jak powinno wyglądać rolowanie?
Ważną kwestią są odczucia podczas rolowania. Należy skupić się na tym, aby było ono odczuwalne ale nie bolesne, ponieważ organizm będzie reagował jeszcze większym spięciem. Podczas pracy powinno odczuwać się lekki dyskomfort, ale nie ból. Kolejnym ważnym krokiem jest czas. Pamiętaj, że podczas rolowania nie wolno się spieszyć- bardzo ważne jest odpowiednie rozluźnienie, „im wolniej tym lepiej”.
Jeśli nigdy nie mieliście styczności z rolowaniem i nie wiecie jak to rozpocząć, najlepiej skonsultować to z fizjoterapeutą, albo zapytać naszych trenerów w jaki sposób się rolować.
Jaki roller najlepiej wybrać?
Na sam początek najlepiej wybrać gładki roler, ze względu na mniejszą odczuwalność bólu. Są one stosowane głównie w celu regeneracji i rozluźnienia mięśniowo powięziowego, dlatego jest najlepszy do stosowania po treningu.
Natomiast rolery z wypustkami wykorzystywane są w celu poprawy ukrwienia oraz odżywienia mięśni. Wypustki powodują zwiększenie przepływu krwi, stymulują tkanki, a także poprawiają przepływ limfy, dzięki czemu pozbywamy się toksyn z organizmu. Najczęściej stosuje się je przed treningiem, aby przygotować i aktywować mięśnie do wysiłku fizycznego. Dodatkowo jest on przydatny w walce z cellulitem.
Rolowanie nie jest skierowane tylko dla sportowców. Możesz stosować je zarówno po treningu jak i dla poprawy samopoczucia, redukcji stresu czy w przypadku pracy siedzącej dla rozluźnienia mięśni.