Jedni je kochają, traktują jak coś, co czyni ich wyjątkowymi i nazywają pieszczotliwie „tygrysimi paskami”, a inni nienawidzą i łapią się wszystkiego, aby tylko je usunąć. Mowa oczywiście o ROZSTĘPACH. Czy rozstępy trzeba usuwać i jeśli tak, to jak to zrobić w najmniej bolesny sposób?
Czym są rozstępy?
W skrócie – to uszkodzenia znajdujące się na poziomie skóry właściwej.
W początkowej fazie – zapalnej – mają czerwone, ciemnoczerwone lub czerwono – niebieskie zabarwienie. Jeśli na tym etapie zacznie się na nie działać, jest największe prawdopodobieństwo na ich niemal całkowite usunięcie.
W drugiej, i ostatniej już fazie, rozstępy stają się bliznami – są białe lub srebrno – białe i wyczuwalne podczas dotyku. Na tym etapie, można jedynie zmniejszyć ich widoczność, ale nie ma gwarancji całkowitego usunięcia.
Skąd się biorą rozstępy?
Rozstępy najczęściej powstają w wyniku:
- gwałtownych wahań wagi, które wpływają na zmniejszenie elastyczności skóry,
- gwałtownego przyrost tkanki mięśniowej,
- w okresie dojrzewania,
- zmiany hormonalne w ciąży,
- przyjmowania niektórych leków.
Powstają również przy zaburzeniach hormonalnych, uszkodzeniu tkanki łącznej,rozerwaniu włókien kolagenowych czy osłabienia czy braku elastyczności skóry.
Jak można zapobiec rozstępom?
Rozstępom można zapobiegać:
- unikając częstych drastycznych wahań wagi,
- stosując zbilansowaną dietę, dla zaspokojenia dziennego zapotrzebowania na mikro i makroelementy (szczególnie zwróć uwagę na ilość witamin A, E i C, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz pierwiastków takich jak cynk, magnez i krzem w swojej diecie),
- stosując regularnie peelingi (najlepiej gruboziarniste),
- szczotkując ciało na sucho,
- natłuszczając i nawilżając codziennie skórę, wzbogacając tę czynność o ruchy masujące,
- dbając o odpowiednie napięcie i elastyczność skóry poprzez regularną aktywność fizyczną.
Czy warto przejmować się „tygrysimi paskami”?
Prawda jest taka, że każdy z nas posiada rozstępy – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Piękne jest w nich to, że są unikatowe i niepowtarzalne. Nie znajdziemy dwóch takich samych rozstępów, jeśli dotyczą tej samej partii ciała u danych osób. I to jest w tym piękne, że każde ciało nosi w sobie (w tym przypadku na sobie) pewną historię życia. Dlatego staraj się spojrzeć na siebie jak na dzieło. Zaakceptuuj je! Obecny wiek i rozwój cywilizacji pozwala nam na wiedzę z pierwszej ręki i mnóstwo rozwiązań.
Jeśli to miałoby Ci pomóc – stosuj suche szczotkowanie, peelinguj ciało oraz skorzystaj z wcześnie wymienionych wskazówek. Wspomagaj się zabiegami z zakresu modelowania sylwetki i dzięki temu poczuj się lepiej, ze świadomością, że robisz wszystko by czuć się w swoim ciele jak najbardziej pewnie i komfortowo.
Zabiegi na rozstepy.
Potrzebujesz szybszych efektów? Jeśli rozstępy są już zabliźnione można podziałać na nie falą radiową, która podgrzewa włókna kolagenowe, wywołując celowe zniszczenia w fibroblastach, co stymuluje je do wytwarzania nowych włókien. W efekcie rozstępy są mniej widoczne. Fala radiowa działa podobnie także na zwykłe blizny.