Czy trening EMS jest wskazany dla kobiet po ciąży? Ile czasu po porodzie można zacząć ćwiczyć i czy matki karmiące mogą trenować EMS? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym wpisie!
Większość kobiet po porodzie pragnie szybko powrócić do formy sprzed ciąży lub poprawić sylwetkę. W końcu każdy z nas chce się czuć w swoim ciele jak najlepiej i cieszyć się sprawnością szczególnie, że przy małych dzieciach – jak wiadomo – jest co robić.
Zazwyczaj kobiety, które przed ciążą regularnie ćwiczyły, znacznie szybciej powracają do swojej sylwetki. Jeśli poród przebiegł bez komplikacji, to taka osoba może powrócić do lekkich ćwiczeń nawet kilkanaście dni po porodzie! W przypadku cesarskiego cięcia, aktywność fizyczną można rozpocząć dopiero po konsultacji z lekarzem.
Trening EMS po porodzie
Skoro już wiadomo, że powrót do aktywności fizycznej po porodzie jest wskazany, to jak to się ma do treningu EMS?
Czas, który musi upłynąć po porodzie aby można rozpocząć treningi EMS, jest indywidualny i przed rozpoczęciem ćwiczeń zaleca się konsultację z lekarzem. Zazwyczaj jest to okres od 6 tygodni po porodzie, natomiast w przypadku cięcia cesarskiego czas zostaje wydłużony do momentu zrośnięcia się tkanek miękkich.
Ćwiczenia z wykorzystaniem elektrostymulacji są świetnym rozwiązaniem dla osób po wszelkich urazach i kontuzjach, a także dla osób chcących w sposób kontrolowany rozpocząć treningi. Jak wiadomo poród jest dla ciała sporym obciążeniem, dlatego ważne jest aby nie zaczynać treningów zbyt intensywnie. Podczas ćwiczeń z elektrostymulacją pracuje się z ciężarem własnego ciała lub niewielkim obciążeniem w postaci gum oporowych czy niewielkich ciężarków, co jest dodatkową zaletą dla stawów, które nie są przeciążane. Treningi prowadzone są indywidualnie i zostają dostosowane do kondycji i sprawności osoby trenującej.
Zalety treningu EMS po porodzie:
- krótki czas treningu – TYLKO 20 min,
- utrata zbędnych kilogramów,
- wzmocnienie mięśni dna miednicy, redukując problem z nietrzymaniem moczu,
- wzmocnienie mięśni brzucha przy pomocy elektrostymulacji połączonej z tradycyjnymi ćwiczeniami,
- wzmocnienie mięśni głębokich,
- wzmocnienie mięśni pleców oraz poprawa postawy ,
- redukcja cellulitu i poprawa jędrności skóry,
- zwiększenie energii i poprawa samopoczucia.
Trening EMS, a karmienie piersią.
EMS nie jest przeciwwskazaniem dla kobiet karmiących piersią.
Podczas treningu EMS mamy możliwość wyłączenia elektrod stymulujących klatkę piersiową, dzięki czemu w żadnym stopniu nie zostaje zaburzony proces laktacji.
Podsumowując, trening EMS jest świetnym sposobem na powrót do formy po ciąży. Największą zaletą dla młodej mamy będzie jego krótki czas, który tak ciężko znaleźć dla siebie przy maluchu! 25 minut treningu z elektrostymulacją porównywalne jest do 2 godzin treningu konwencjonalnego z częstotliwością tylko 2 razy w tygodniu!