Badania naukowe wskazują na to, że kawa nie tyle nam szkodzi, co wręcz przyczynia się do poprawy czy utrzymania naszego zdrowia, a także do lepszej jakości sprawności fizycznej. Ten gorący napój jest tak naprawdę naturalnym, prostym energetykiem przedtreningowym. No właśnie! Tu rodzi się pewne pytanie – „Kawa przed czy po treningu?” Wspólnie to przeanalizujmy!
Kawa działa w taki sposób, że receptory adenozyny w mózgu (prowadzące także do zwiększenia adrenaliny w organizmie), stymulują produkcję energii oraz zwiększają przepływ krwi do mięśni i serca.
Kofeina (nie tyle co kawa, ale tu głównie na niej się skupimy):
- dodaje nam sił,
- pobudza,
- motywuje do działania,
- usprawnia nasz umysł do skoncentrowania się.
Przyczynia się również do:
- zmniejszenia bólu,
- podwyższenia ciśnienia krwi,
- zmęczenia centralnego,
- pobudzenie OUN,
- poprawę nastroju,
- łagodzenia migren,
- podwyższenia przemianu materii,
- zaspokajania głodu.
- Dlatego mamy już pierwszą odpowiedź, że pita przez nas okołotreningowo, jest dobrym pomysłem.
Nie każdy z nas jest rannym ptaszkiem, nie każdy też nocnym Markiem. Stąd też, gdy po całym dniu spędzonym w pracy (głównie praca siedząca), brakuje nam sił a śpieszymy na popołudniowy trening, kawa zdaje się być trafnym pomysłem.
Kawa przed treningiem?
Kiedy tylko pomyślimy o treningu (siłowym czy cardio), wielu z nas (z pewnym stażem treningowym) myśli o spożyciu kawy. Napój ten na pewno wtedy nas pobudzi, zmotywuje do działania a nawet do wydłużenia treningu czy kolejnych wyzwań lub / i progresu. Kofeina, która wchodzi w jej skład, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, ukrwienie co w rezultacie wpływa na efektywniejszą pracę naszych mięśni. Podnosi się też poziom adrenaliny przez co zwiększa się wydolność organizmu a to z kolei prowadzi do zmniejszenia się progu bólowego.
Jaka kawa będzie odpowiednia przedtreningowo?
Kawka nie jedno ma imię – latte, cappuccino, americano, espresso itd., itp. W tym przypadku, przede wszystkim zależy nam na odpowiedniej dawce kofeiny. Stąd najlepszym rozwiązaniem będzie kawa zielona, espresso, czarna kawa. Najważniejsze jest to, by nie zawierała najmniejszych nawet ilości mleka. Chociażby ze względu na to, że kawa z mlekiem jest mniej przyswajalna przez układ trawienny.
Mniej istotnym, ale również ważnym aspektem jest jej rodzaj. Najlepsza będzie jednak kawa z ekspresu czy sypana, iż najmniejszą zawartość kofeiny ma rozpuszczalna.
Ale tu pada kolejne pytanie – ile czasu przed treningiem należy wypić kawę?
Optymalną odpowiedzią jest – 1h przed aktywnością fizyczną.
Ciekawostka: Im szybciej kawa zostanie wypita, tym będzie ‘strzał energetyczny’. Kawa popijana wolniej też da nam rezultaty, jednak tu zależność jest taka, że będzie się ona wolniej wchłaniać i nie będzie tzw ‘uderzenia’.
Zostać przy jednej kawie czy druga po treningu?
Tak, jak jest dobrym pomysłem przed treningiem, tak po treningu zdecydowanie odwrotnie. Chociażby ze względu na to, że może wypłukiwać pewne mikroelementy, które są niezbędne do prawidłowej regeneracji organizmu po treningu.
Lepszym rozwiązaniem na wzmożenie sił i energii, będzie wypicie shake białkowego / jogurtu z większa zawartością białka lub / i banan.
Drugi aspekt to nawodnienie. Mimo iż jest to napój, kofeina jest moczopędna. Choć nie jest to odpowiedź jednoznaczna, iż mamy na to różne wyniki.
A jak tak naprawdę kofeina wpływa na aktywność fizyczną?
- Pozwala wykonać trening z większa ilością powtórzeń/obciążenia, bez większego uczucia zmęczenia.
- Wpływa na lepsze utrzymanie skupienia.
- Zmniejsza ból w trakcie i potreningowo.
- Lepsza regeneracja po treningu.
- Przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej (kawa zaspakaja głód).
- Spowalnia proces rozpadu glikogenu (zachowanie rezerwy energetycznej dla trenującego).
- Zwiększa zdolność wysiłkową poprzez zwiększenie wydolności i wytrzymałości organizmu.
- Ochrania przed zmęczeniem psychicznym.
Ciemna strona mocy kofeiny
Przedawkowanie kofeiny wiąże się z:
- Podniesieniem poziomu kortyzolu(hormonu stresu; niewskazane duże ilości kofeiny u osób podatnych na sytuacje stresowe!).
- Odwodnienie (należy zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie czystą wodą, szczególnie podczas intensywnego treningu; działanie moczopędne)
- Bezsenność (wypita krótko przed zaśnięciem, wpływa na złą jakość snu; gorsze regenerowanie się organizmu)
- Przyzwyczajenie (bóle głowy, rozdrażnienie, skurcze mięśni, stany depresyjne).
Kto nie powinien stosować picia kawy przed treningiem?
Osoby z wysokim ciśnieniem i podatne na stres. Również Ci co stosują suplementy diety, iż będzie to dla nich dodatkowy stymulat.
Podsumowując, jeśli jesteś kawoszem lub / i do aktywności fizycznej potrzebujesz nieco dawki energii, kawa wypita przedtreningowo to rozwiązanie dla Ciebie! By móc naturalnie się wspomóc, sięgnij po filiżankę kawy na godzinę przed treningiem i ciesz się lepszymi rezultatami. W efekcie może to się nawet przyczynić do redukcji bólu mięśni i załagodzenia występowania przysłowiowych „zakwasów”.