Przejdź do treści

Pyszne Święta w wersji light – poznaj nasze sposoby!

dwoje ludzi gotuje

Ciężko pracujesz nad sylwetką i silną wolą cały rok. A w święta masz ochotę trochę sobie odpuścić i zjeść ulubione dania, z drugiej strony trochę Ci szkoda ciężkiej pracy jaką wkładasz na co dzień? A wiesz, że możesz zjeść ciastko i mieć ciastko? Sprawdź 10 sposobów jak przejść lightowo Święta!

Smacznego!

1. Przede wszystkim zamiast smażyć – gotuj, duś i piecz.

Potrawy gotowane, duszone i pieczone są lekkostrawne (co jest szalenie ważne przy takich festiwalach jedzenia jakimi są wszelkiego rodzaju Święta). Dodatkowo, do takiej obróbki cieplnej nie używa się tłuszczu lub dodaje jego minimalną ilość, więc jest to świetny sposób na obniżenie kaloryczności potraw wigilijnych przy zachowaniu pełnej gamy walorów smakowych.

2. Ryby niech będą gotowane, pieczone lub w galarecie – unikaj panierki.

Niektórym na samą myśl o rybce w chrupiącej panierce leci ślinka. Musicie jednak wiedzieć, że smażone potrawy są nie tylko ciężkostrawne, ale w przypadku ryb, ten proces obniża poziom kwasów OMEGA-3, czyli tego co w nich najcenniejsze. Jeśli chcesz zjeść zdrową, aromatyczną rybę upiecz ją z ziołami lub przygotuj w galarecie (ten drugi sposób jest szczególnie polecany dla osób, które mają problemy ze stawami :)).

3. Jogurt zamiast majonezu w sałatce jarzynowej. 

Łyżka majonezu to 166 kcal, a jogurtu 59 kcal 🙂

4. Zamień pieczywo pszenne na żytnie.

W 100 g pieczywa pszennego i żytniego znajduje się mniej więcej tyle samo kcal. W tym wypadku jednak nie o kaloryczność chodzi, a o błonnik. To on odpowiada za wspieranie pracy jelit i poprawną perystaltykę. Ponadto usprawnia proces trawienia. W chlebie żytnim znajdziemy go 4 razy więcej niż w pszennym. W te Święta wybór powinien być dla Ciebie prosty 🙂 Na stole postaw chleb żytni!

5. Zmniejsz ilość cukru w ciastach lub zastąp go zdrowym zamiennikiem np. erytrytolem.

Łyżka cukru ma 49 kcal, a erytrytol… 0 kcal! Erytrytol to zdrowy zamiennik cukru, który jest w około 80% tak samo słodki. Polecany szczególnie cukrzykom i osobom na diecie z niskim indeksem glikemicznym. W przeciwieństwie do cukru, erytrytol nie uzależnia, dlatego mogą go spożywać również dzieci. Jest to bardzo zdrowa alternatywa dla cukru, która powinna zagościć w Twojej kuchni nie tylko od Święta 😉

6. Podczas przygotowywania dań staraj się nie podjadać.

Wiemy, że sałatkę jarzynową trzeba spróbować, aby dobrze doprawić. Wystarczy zrobić to jednak raz, a nie 10 🙂 To samo tyczy się pierniczków, pierogów czy innych ulubionych, świątecznych potraw. Uwierzcie nam, że jedzenie przy wspólnym stole smakuje o wiele lepiej, niż podjadane samemu w kuchni. Z biochemicznej perspektywy, podjadanie powoduje zaburzenia metabolizmu, procesu trawienia i jest bardzo, bardzo złym nawykiem, który w dłuższej perspektywie prowadzi do chorób układu pokarmowego.

7. Nie myśl, że jeśli przez cały dzień nie będziesz nic jeść, możesz pozwolić sobie na więcej podczas wieczerzy.

Druga skrajność w jaką często wpadamy to głodówki. Krótkie posty mogą mieć dobry wpływ na organizm, pod warunkiem, że po jego upływie nie rzucisz się na jedzenie i nie przyjmiesz 3000 kcal w godzinę! Takie zachowanie nie tylko rozregulowuje metabolizm, ale również w wielu przypadkach kończy się dużymi wyrzutami sumienia. Nie polecamy!

8. Pamiętaj o ruchu! Nie siedź tylko przy stole – wyjdź na spacer ?

No dobrze, a co jeśli jednak podjadamy i wieczorem przesadzimy ze smażonym jedzeniem? Odpowiedzią jest spacer! Trochę ruchu rozbuja przemianę materii i wyprodukuje endorfiny.

9. Odgrzewając jedzenie, staraj się unikać smażenia na głębokim tłuszczu.

Zdrowiej, ekonomiczniej i ekologiczniej będzie jeśli wyłożysz jedzenie do podgrzania na blachę, którą włożysz na kilka minut do rozgrzanego piekarnika. Jeśli jednak nie jest to dla Ciebie satysfakcjonujące rozwiązanie, przeczytaj kolejny punkt 😉

10. Jeśli zostanie dużo jedzenia po świętach – podziel się nim z innymi!

Jeśli nie lubisz / nie chcesz mrozić jedzenia, zapytaj swoich gości, czy nie chcieliby zabrać części jedzenia ze sobą. Inną opcją jest poszukanie w Internecie, gdzie w Twojej okolicy organizowane są zbiórki jedzenia dla potrzebujących. Szczególnie w okresie Świątecznym takie organizacje ogłaszają się w wielu miejscach, więc nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem ich.

Wesołych, smacznych i lekkostrawnych Świąt!


Tagi: